Ароматните дюли – есенен дар за нашата трапеза

Всеки знае, че е най-добре да се консумира даден плод или зеленчук точно когато е неговият сезон. А есента е благодатна в това отношение. Наред с гроздето, ябълките и мушмулите, със своя аромат вниманието привлича и дюлята. И въпреки че не всеки харесва стипчивия ѝ вкус, когато се консумира в прясно състояние, никой не може да устои на сладко, компот, желе и други продукти, приготвени от дюли. Това е не само заради аромата, но и заради множеството полезни вещества, които те съдържат и от които има нужда организмът ни точно преди истинското застудяване.

С какво е полезна дюлята?

Малко от нас знаят, че дюлята като плод е позната още преди хилядолетия. Любопитен факт е, че докато управлявал цар Соломон, встъпилите в брак младоженци ядели на сватбения си ден дюля за сполука и хармоничен брачен живот.

За произхода на дюлята се смята, че идва от днешния Иран, като се разпространява в Аржентина, Нова Зеландия, Гърция, Франция и по нашите земи.

Дюлята е особено ценена и днес заради изключителните си полезни свойства:

  • Тя е силен имуностимулатор и има противовъзпалителни свойства
  • Съдържа много фибри и подпомага отслабването
  • Има антиоксидантни свойства
  • Облекчава стомашно-чревни състояния, най-вече чревни инфекции и диария
  • Помага за намаляване на лошия холестерол

Какво да приготвим от ароматната дюля?

Дюлята е един от онези плодове, от които могат да се приготвят наистина много вкусни неща.

Компот

Всеки знае как се приготвят компоти, при дюлята няма нищо особено. Може би това, че все пак трябва да стерилизираме повече – около 6-7 мин., тъй като дюлята е по-твърд плод. Също е добре да подсилим аромата й с листенце индрише във всеки буркан.

Сладко

При приготвянето на сладкото е добре да настържем плодовете на едрото ренде. Добро съотношение е 1,5 кг дюли, 1 кг захар и 1 л вода. Прави се първо захарен сироп, в който се пускат настърганите дюли. Вари се на тих огън около час и половина, като се бърка периодично.

Някои слагат добавки в сладкото като орехи, канела или ябълки, като настърганите ябълки се добавят 30 мин., преди да се приключи с варенето.

Горещото сладко се пълни в бурканчета, които се затварят и се обръщат надолу за 48 часа.

Мармалад

Сполучлива рецепта е да се обелят и нарежат 6 кг дюли, които да се сварят в 3 л вода. След като омекнат, се прекарват през цедка или се пасират. Получава се каша, към която се прибавя 2,5 кг захар и 2 пакетчета ванилия. Всичко се вари до сгъстяване на слаб огън. Преди да снемем готовия мармалад, слагаме 1 пакетче лимонена киселина и разбъркваме.

Мармаладът се пълни в буркани, които трябва да стоят отворени през нощта. След това под капачките слагаме пергаментова хартия и затваряме.

Желе

За желето от дюли са нужни 4 кг плодове, 1,5 кг захар и 1 ч.л лимонена киселина. Сваряваме дюлите, нарязани на малки парчета. След това ги прецеждаме и получената смес варим със захарта до сгъстяване. Разтваряме лимонената киселина в малко вода и я прибавяме, варим още 5 мин. Желето изсипваме в голям плитък съд или в малки съдове. Съхраняваме на сухо и проветриво място.

Печени дюли

Десерт от печени дюли е чудесна идея. Нарязваме дюлите на парчета и във всяко парче забождаме по 1-2 карамфилчета. Подреждаме дюлевите резенчета в тава с вода около 1-2 см. Поръсваме със захар и малко канела и леко разбъркваме. Печем в умерено загрята фурна. След завиране на водата намаляваме температурата до доизпичане.

Можем да изпечем заедно с дюлите парченца ябълки и тикви, като не слагаме захар, а след това накапваме плодовете с мед.

Интересна идея за десерт е и да се сварят изчистени и нарязани дюли в бяло вино. Поднесени със сладолед, ще се харесат на цялото ви семейство и на гостите ви.

Какъвто и начин за приготвяне на слънчевата дюля да изберем, важното е да не пренебрегваме този така ароматен, свеж и изключително полезен есенен плод.

Прочетете още: 3 рецепти за конфитюр с модерен привкус

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *