Билката черен оман е известна още като мазен корен, зарасличе, див тютюн и др. Като лечебно растение е позната в традиционната медицина от векове. Принадлежи към семейство Boraginaceae и произхожда от Европа, като най-често расте в канавки, речни брегове и други влажни и затревени места. Днес намира широко приложение като лечебен агент в народната медицина и билкологията.
На какво черен оман дължи полезните си свойства
С лечебна цел се използват обикновено корените на черния оман, на чийто цвят дължи и наименованието си. Те съдържат много танини, богати са на алантоин, скорбяла, смоли, дъбилни вещества, фенолни киселини, кумарин, розмаринова киселина и др. В тях се откриват и следи от пиролизидинови алкалоиди.
Танините в билката – от 4 до 6,5% стимулират растежа на нови фибробласти. От своя страна алантоинът – от 0,2 до 0,8% насърчава клетъчното делене.
Съветът на Fermerite.com: Ако искате да зарадвате себе си и семейството си с натурални храни и здравословни добавки, последвайте линка и разгледайте предложенията на Vital Concept.
Литоспермовата киселина, изолирана от корените, оказва хипогликемично действие, което е основателна причина да се приеме, че растението е перспективно за получаването на антихипертензивни средства. Само 8 от виреещите 31 семейства растения в нашата страна показват хипотензивна активност, като черният оман е едно от тях.
Поради изменчивия характер на пиролизидните алкалоиди, приготвените препарати от корените на черен оман се считат за токсични и не се препоръчват за вътрешна употреба. Макар че чаят е бил използван традиционно, рискът от натравяне е значителен.
Затова най-често черният оман намира приложение под формата на крем, мехлем, масло или тинктура. Обикновено се съчетава с други билки, но самостоятелната му употреба е предпочитана.
Какви са здравословните ползи на маслото от черен оман
Голяма част от полезните свойства на черния оман се получават благодарение на алантоина, който има противовъзпалително и болкоуспокояващо действие. Маслото, извлечено от стъблото и корена на билката, се втрива лесно и попива добре в кожата. Прилага се чрез налагане на компреси за подпомагане на състояния като:
- болки в ставите и мускулите
- артрит, ревматизъм и остеопороза
- навяхване, скъсани сухожилия, подуването при фрактури
- за облекчаване на умората и отичането на крайниците
При проблеми в опорно-двигателния апарат приложението му може да е директно върху кожата или да се направи лапа.
Има доказателства за благоприятното действие на билката и при:
- обриви, екземи, атопичен дерматит, акне и др. кожни болести
- кожни инфекции, рани, кървящи хемороиди
Особености при приложението
Когато става въпрос за лечение на дълбоки рани, трябва да внимавате с приложението на билката. Маслото бързо заздравява кожата и има риск новата тъкан да покрие още недоизлекуваната рана и да се получи абсцес.
Ако се прави лапа с черен оман, при наличие на инфекция директното приложение не е за препоръчване. В този случай е добре да разредите маслото, за да не си причините по-сериозни кожни проблеми.
Лапата може да се направи, като се смелят корени на прах и се добави малко вода, за да се получи паста. Така може да я използвате при трудно заздравяващи рани или кървящи хемороиди.
За увреждания на костите и мускулите се използват най-често кремове, а при контузии и ожулвания – мехлеми.
Върху акне може да се приложи неразредена тинктура, а при травматични увреждания, натъртвания или възпаления на палците на краката – маслена настойка, т.нар. „горещ метод”.
Сред клинично доказаните полезни действия на черния оман са още при конюнктивит, пептична язва, парадонтоза, дискова херния и кашлица.
За какво да внимаваме при употребата му
Приложена в малки количества, билката черен оман не е опасна. Поради съдържащите се в него токсични пиролизидни алкалоиди обаче трябва много да се внимава при пероралната му употреба, защото те могат да увредят сериозно черния или белия дроб и да доведат до раково заболяване.
Поставянето му в голямо количество директно върху кожата или при незараснала рана, може да доведе до бързото усвояване от организма.
Маслото от черен оман трябва да бъде избягвано за употреба от малките деца и възрастните хора, бременните жени и кърмачките.
За вътрешна употреба под формата на чай от черен оман трябва да се използва за кратко и при строг контрол, за да не се получи токсичен ефект.