Сливата принадлежи към овошките, които могат да се отглеждат както в полупланинските, така и в планинските райони на страната. Този овощен вид има добра студоустойчивост, затова времето за засаждане на слива може да продължи от октомври до март.
Ако сте пропуснали да засадите сливи през есента, може да го направите и през януари. Трябва обаче да съобразите на първо място какъв сорт смятате да отглеждате, защото всеки се характеризира с различна издръжливост на студ. С голяма студоустойчивост са сортова като Кюстендилска синя слива, Стенлей, Зелена ренклода и др.
Прочетете още: Как да се погрижим за овошките през август?
Как да изберете подходящо място за засаждане на слива?
Другото, за което трябва да помислите, е на какво място да засадите овощните си дръвчета. Ако сте решили да си направите отделна сливова градина, за целта е необходимо да проучите:
- растат ли наблизо диви сливови овошки;
Ако има такива и те се развиват добре, а и плододават редовно, мястото е подходящо.
– срещат ли се дъб, клен, ясен и леска;
Наличието на тези дървесни видове и тяхното добро развитие е признак за богата и дълбока почва. Сливата предпочита песъчливо-глинести и варовити влажни почви.
– какви са климатичните условия;
Важно е кога на съответното място са повратните студове, какви най-ниски температури са възможни, има ли късни застудявания през пролетта, падат ли често градушки, какво е количеството на валежите.
– какви са възможностите за напояване;
След прецъфтяването сливовите дръвчета са най-чувствителни на засушаване и задължително трябва да се поливат.
– защитено ли е мястото от силни ветрове и въздушни течения.
Препоръчително е сливовите дръвчета да не се засаждат над 900 м надморска височина. Освен полупланински и балкански местности подходящи за сливата са и поречията на реките поради прохладното лято и високата влажност там.
Какво трябва да знаете за самото засаждане?
Преди да засадите вашите сливови дръвчета, трябва да сте подхранили и риголвали мястото и да сте подготвили ямите един месец преди това.
Други препоръки, с които трябва да се съобразите, са:
– не засаждайте в мокра или кална почва;
– изберете ден с температури над нулата;
– почистете корените до здрава тъкан, дължината им трябва да бъде 30-35 см;
– засаждайте по двама, като единият държи дръвчето, а другият покрива с пръст корените;
– оставете кореновата шийка под повърхността на 6-7 см;
– полейте всяко дръвче с 30-40 л вода.
Разстоянието между дръвчетата зависи от сорта. Ако засаждате единични дръвчета, можете да ги разположите между останалите овошки в градината си.