Как дроновете ще помогнат на фермерите в България?
Какво представлява дронът?
Дроновете, използвани в земеделието и животновъдството, представляват безпилотни летателни апарати, чрез които се оптимизират селскостопанските операции, увеличава се производството на култури и се следи техния растеж. Сензорите на тези уреди и възможностите им за цифрово изображение предоставят на фермерите по-пълна визия на засетите площи, както и на потенциално подходящите за обработка участъци. Приложението на дронове в селското стопанство и събирането на информация от тях е полезно за подобряване на добивите от реколтата и за повишаване ефективността на фермите.
Какви са ползите от използване на дронове във фермерството?
Дроновете са новите оръдия на съвременното земеделие и животновъдство. Тези малки роботи са способни да извършват неочаквано много работа, напълно замествайки трудоемки и времеемки дейности в стопанствата. Използвани в чужбина, те имат доказано полезно действие.
Пример за това е Франция, която е въвела дронове като средство за разпръскване на пестициди. Смело може да се заяви, че дроновете са революционна инвестиция в земеделието и животновъдството, която значително го улеснява и оптимизира. С тяхна помощ всеки фермер може да постигне следните неща:
Прочетете още: Изграждане на поливна система – какво трябва да знаем?
- Достигане на труднодостъпни, стръмни участъци от земеделски площи.
- Картографиране на парцели.
- Извършване на фитосанитарни обработки възможно най-близо до мястото, където това е необходимо.
- Ефективно напояване, като се оптимизират разходите и се облекчава труда по тази дейност.
- Опрашване на овощни растения.
- Извършване на оценка на почвата – данни от дрона могат да бъдат извлечени, за да се покажат свойствата на почвата. Това помага да се определи правилното място за засаждане на определена култура.
- Идентифициране на дефицит на азот – на места, в които растителните култури имат затруднения в растежа, дроновете могат с точност да изчислят необходимите дози азот.
- Птичият поглед от дрона може да разкрие проблеми с напояването, промяна на почвата, различни поражения от вредители и гъбички и други промени. Мултиспектралните изображения разкриват на фермера разликата между здравите и заболелите растения, която невинаги е видима с невъоръжено око.
- Периодични изображения – посредством ежедневни, седмични или дори почасови снимки, дронът може да показва промени в културите. Това помага на фермера да вземе навременни мерки за подобряване отглеждането на растенията и тяхното възпроизводство.
- По-добро наблюдение на стадата, които понякога се разпръскват върху широки площи земи.
- Реално преброяване на добитъка.
- Контролиране на болести като африканска чума – тази предвидена функция на дроновете работи успешно в държавите от Западна Европа. Например, Германия използва дронове за проследяване популацията на диви свине в пограничните райони.