Фермерството в днешно време изисква нещо повече от ръчно поливане, което е и трудоемко, и времеемко. За да работи целесъобразно едно стопанство, то трябва да използва нови технологии, които улесняват труда, спестяват разходи и най-вече – работят пълноценно, напоявайки терена своевременно и качествено. Затова днес ще обърнем внимание на спецификите на една поливна система.
Какво трябва да знаем предварително за изграждане на съвременна поливна система?
За изграждането на поливна система на високо ниво е необходима проверка и предварителен отговор на въпроси, с които се установява водоизточникът, характерът на почвата и другите предпоставки за изграждане на напоителна система.
Основните въпроси включват определяне на:
- вида на растителността, която следва да бъде засадена, преди да се изгради напоителното съоръжение – в зависимост от условията, всеки растителен вид има различна потребност от вода, която трябва да се вземе предвид;
- източника на вода – за да функционира правилно една поливна система, тя се нуждае от водоизточник, с който да се осигури необходимото налягане и дебит;
- вида на почвата – когато се изгражда съоръжение за напояване, почвата не трябва да задържа водата, а тъкмо обратното – да позволява нейното просмукване в най-дълбоките слоеве; по този начин растителността няма да бъде изложена на риск от загниване;
- разположението на слънчевите и сенчестите зони в рамките на терена – това е важно, за да се прецени коя част от терена се нуждае от повече вода и коя – от по-малко;
- формата, наклона и площта на целевия терен;
- материалите за изграждане на поливната система – когато се проектира и създава поливна система, съществува гама от материали, които представляват неизменна част от нея и осигуряват правилното ѝ функциониране; всеки един от тези материали има собствена специфична функция, без която цялата система ще бъде нефункционална; най-важните компоненти при изграждане на една система за напояване са следните: метеорологичен сензор, който индикира за настъпили промени във външната среда; маркучи, нужни за доставянето на водата; електрически кабели за доставка на електричество на съоръжението; тръби, фитинги и клапани, програматор – за правилното изпълнение на зададените дейности; разпръсквачи, които да пръскат водата по най-полезен начин, без да претоварват участъка от терена; и други материали;
- разходите по изграждане на системата, които зависят от цените на метариалите и монтажните работи.
Как работи една поливна система?
Проектиране и изграждането на автоматизирана поливна система се извършва от специализирана фирма. В общи линии, принципът ѝ на работа може да се опише така:
Водоизточникът обикновено е под формата на помпа, която се захранва от кладенец или резервоар с вода. Главните му свойства са дебитът и налягането на водата.
Друг съществен компонент са електромагнитните клапани, които представляват кранове, управлявани с електрически импулси от програматора. Именно посредством клапаните, поливната система се разпределя на отделни части, наречени поливни кръгове. Програматорът, от своя страна, има за задача да отваря и затваря всеки клапан – и така последователно се напоява цялата целева площ.
Управлението на поливната система се състои от програматор и датчик за дъжд. Програматорът изпраща към всеки клапан импулси, които го отварят и затварят в точно определено време. Когато датчикът за дъжд подаде сигнал, програматорът не отваря клапаните.
Тръбната разводка – това е съвкупността от тръбите и фитингите, по които водата достига до разпръсквачите и капковия маркуч. Най-често се използват полиетиленови тръби, съединени с тройници и колена една за друга.
Разпръсквачите се делят на три основни типа – роторни, дефлекторни и МП ротатори. Роторните изстрелват водната струя, която се върти от 0 до 360 градуса. Дефлекторните разпръскват водата, а МП ротаторите представляват иновативни дюзи, разпръскващи много струи, въртящи се в определен сектор, с радиус от 3 до 9 м.
Капково напояване
Целта на капковото напояване е да разпределя водата икономично и в дълбочина, избягвайки повърхностната влага. При него площта на градината се разделя на участъци, като всеки един се полива от един кръг. Приложимо е тогава, когато по цялата площ на един кръг растителността има еднаква потребност от вода.