След като зърнената реколта е вече прибрана, много е важно нейното запазване за по-дълъг период от време. Трябва да се съхрани не само масата на зърното и стоковия му вид, но и функционалните му качества. На прибраната продукция трябва да се осигурят подходящи условия, включващи влажност, температура, чистота, аерация и др. По света зърно се съхранява при няколко режима: в сухо състояние, в охладено състояние и в условия, при които няма достъп на въздух.
Преди да бъде оставено за съхранение, зърното се почиства, дезинфекцира, извършва се дезинсекция и др.
Фактори за успешно съхранение на зърното
Понеже зърното е предназначено за храна, много е важно за неговото дълготрайно съхранение са температурата и влажността. Тъй като те се повишават в периода на съхранението, това води и до увеличение на микроорганизмите в него. Затова трябва да се поддържат ниски стойности на влажността и температурата.
В помещенията за съхраняване на зърното има складов часовник, който дава точна информация за времето на съхранение. Температурата на въздуха трябва да бъде с около 5° по-ниска от тази на зърното. От друга страна, въздушната влажност не трябва да бъде повече от 65%. Практиката показва, че е по-добре е вентилацията на зърното да става през летните нощи, когато влагата и температурата са подходящи.
Вентилацията може да се извърши с телескопични тръби, които са сравнително най-иновативният начин. Те са приложими и за лук и картофи, освен за зърно и рапица. Най-достъпният начин за вентилация е подподовата, а най-разпространеният е вентилацията с полукръгли вентилационни тръби. По-опростени варианти са вентилационните вертикални колони и вентилационните сонди.
Зърното трябва да бъде охладено до 5-8° за съхраняване за по-дълъг срок в сухо състояние. Влажността трябва да бъде под 14%, а температурата – под 10°С.
Методи за съхранение на зърното
Съхранението на прибраната зърнена реколта става по няколко начина:
– склад на открито, който е най-популярният начин;
– силози от метал;
– силози от стъклопласт;
– пластмасови ръкави;
– плоски складове;
– бързо монтиращи се конструкции.
Да се съхранява зърното в складове на открито е рисково поради некачествена настилка, лоша вентилация и липса на рентабилност. Ако се модернизират с канали за вентилация, с наклонени подове и др., могат да бъдат използвани.
Всеки от останалите методи има своите предимства. Важното е да има термоконтрол и принудителна вентилация като мярка против самозагряване.
Ако зърното се съхранява, без да се проветрява и при температура повече от 15°С има опасност от развитие на плесени.
За борба с вредители като гризачи, акари, насекоми и др. трябва да се предприемат нужните мерки като фумигизация, дезинсекция, химична дератизация и др.