Изборът на подходяща порода говеда, правилното отглеждане и доброто хранене са ключовите фактори за увеличаване на добива на мляко при кравите. Химичният му състав включва вода, лактоза, протеини и мазнини. Една средно зряла крава от добра порода дава около 30 кг мляко, а нормалният период на лактация е от 290 до 310 дни.
По отношение на храненето, млечната крава се нуждае от няколко компонента, за да достигне своя връх в производството на мляко – енергия (набавя се чрез прием на целулоза), протеин, минерали и вода. Целулоза се съдържа в грубите фуражи, сеното, пасищната трева, но може да се допълва и чрез включване в менюто на животните на зърнени култури като овес, ечемик, царевица или пшеница.
Осигуряването на достатъчно енергия – ключов момент за увеличаване добива на мляко
Билките са добри източници на енергия. Те може да осигуряват достатъчно протеин, за да поддържат работата на организма, но протеиновото им съдържание е твърде ниско, за да отговори на нуждите на кравите за увеличаване на производството на мляко.
Затова менюто на кравите трябва да бъде обогатено с бобови растения. Например храненето със сено от люцерна (от 2 до 4 кг на 100 кг телесно тегло) е достатъчно, за да бъде достигнат максималният млечен потенциал.
Ролята на кореноплодните зеленчуци в диетата на млечните крави
Кореноплодните зеленчуци също са много важни за повишаване добива на мляко, тъй като стимулират лактацията и повишават апетита на животното. Те съдържат голямо количество витамини и глюкоза, захароза и нишесте. Като добавка към менюто на млечните крави кореноплодните зеленчуци могат да се дават както през летния сезон, така и през зимата. Картофите и цвеклото е по-добре да са предварително сварени, а за всички останали няма проблем да бъдат приети в прясно състояние.
Не нарязвайте зеленчуците на малки части, а ги давайте на животните цели или разрязани наполовина. Внимавайте обаче за доброто състояние на продуктите – те не трябва да са гнили и по тях да има плесен или други замърсявания.
Най-подходящи за хранене на млечни крави са следните зеленчуци:
- Ряпа
- Фуражно цвекло
- Тиквички
- Тиква
- Картофи
- Моркови
- Дини
- Зеле
Прочетете още: Опасен ли е коронавирусът за селскостопанските животни?
Количеството глюкоза в кръвта – важен фактор за добър млекодобив
Още един важен фактор за добър млекодобив е количеството глюкоза в кръвта на животните. Когато глюкозата в кръвта на кравата е недостатъчна, организмът използва аминокиселини за производството на глюкоза, което от своя страна намалява количеството налични аминокиселини, необходими за млечния протеин. Ето защо, ако искате кравата да дава повече мляко, в диетата ѝ трябва да присъства и достатъчно количество глюкоза.
Вода
Кравата кърмачка може да пие над 60 литра вода на ден, така че подсигуряването на прясна вода е задължително. Животното трябва да има постоянен достъп до водоизточник, за да утоли жаждата си, когато почувства нужда.